
Jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Na rynku jest wiele „świetnych” i tanich firm oferujących nam najtańsze instalacje fotowoltaiczne. Wielu klientów skuszonych ceną nie myśli o jakości, bezpieczeństwie oraz wydajności swoich instalacji nie wiedząc, że w tej branży jest jak z samochodami. Nie możemy kupić nowego Mercedesa w cenie Dacii, choć obydwa są pojazdami.
Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze oferty fotowoltaicznej?

Po pierwsze na doświadczenie firmy i to ile lat jest na rynku.
Jeśli firma założyła kilkadziesiąt instalacji z pewnością pojawiły się już pierwsze działania serwisowe z tytułu rękojmi. Okres działalności firmy świadczy o jej strategii biznesowej i podejściu do klienta. Firmy, które zostały założone niedawno i na dodatek znacząco zaniżają ofertę czeka rychłe zamknięcie i pozostawienie swoich klientów z gwarancją producenta zamontowanego sprzętu. Najczęściej firmy takie stworzone są przez ekipy instalatorskie bez zaplecza sprzedażowego i polityki cenowej. Ich priorytetem jest zarabianie przede wszystkim na wykonywaniu montażu i to jak najtańszych instalacji, gdyż ilość znaczy dla nich ciągłość pracy. Niestety gdy zaczną się pierwsze zgłoszenia serwisowe firma taka się zamyka lub zmienia nazwę by proceder ten powtórzyć za jakiś czas ponownie. Firmom tym nie zależy na jakości, gdyż specjalizują się w ilości. Najczęściej oferty handlowe takich firm składają się z jednego rodzaju panela oraz falownika, gdyż kupując odpowiednie ilości modułów PV oraz inwerterów instalator może liczyć na odpowiedni upust. Do czasu gdy nie sprzeda sprowadzonego lub zamówionego towaru będzie on „najlepszym na świecie” jaki może akurat dostać klient.
Firma mająca politykę cenową, fachowe doradztwo oraz niejednokrotnie kierująca się misją przy sprzedaży instalacji wyceni również dodatkowe koszty rękojmi w zależności od długości jej trwania. Nie będzie też oferować jednego rozwiązania, gdyż wychodząc z założenia, iż to klient aby cokolwiek kupił musi mieć w czym wybierać. Najlepiej gdy oferta dla klienta „szyta jest na miarę”, gdyż każdy oczekuje czegoś innego. Większość instalacji jakie sprzedajemy są instalacjami typu Premium, pozornie tylko droższymi ale jakże wydajniejszymi.
Kolejnym aspektem przy wyborze firmy jest jakość i różnorodność oferowanego towaru.
W naszej ofercie otrzymacie Państwo instalacje standardowe inwerterowe oraz instalacje oparte na mikroinwerterach.

Instalacja na mikroinwerterach:
Jest to bardzo wydajna instalacja, w której zamiana prądu stałego na zmienny odbywa się już na poziomie modułu PV. Maksymalne napięcie DC na obwodzie równe jest napięciu pojedynczego panela. Instalacja taka zaczyna wytwarzać prąd znacznie wcześniej niż standardowa oraz działa o wiele dłużej. Przy zastosowaniu modułów bifacialnych oraz specjalnej konstrukcji możemy zwiększyć produkcję fotowoltaiki nawet o 30% w porównaniu ze standadową.
Instalacja oparta o inwerter :
Jest to klasyczna instalacja, w której zamianę prądu stałego dokonuje falownik. Do inwertera doprowadzamy kablami DC prąd stały a następnie od falownika podłączamy się rozdzielni AC.
Możemy zaoferować Państwu dwa rodzaje modułów PV:


Moduł monofacialny
Monofacjalne ogniwa fotowoltaiczne, które są w stanie absorbować światło tylko z jednej strony. Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj paneli fotowoltaicznych. W przypadku standardowego modułu fotowoltaicznego przednia warstwa pokryta jest szkłem, a tył to specjalna folia EVA.

Moduł bifacialny
Ogniwa bifacjalne, które mogą przechwytywać światło zarówno z przodu, jak i z tyłu, mają większe wskaźniki produkcji energii i wydajności niż ogniwa jednostronne. Należy zaznaczyć, iż mamy tu doczynienia z jednym rodzajem krzemu. (Najczęściej mono)
Moduły GLASS-GLASS pokryte są z obu stron szkłem lub specjalną, przezroczystą folią. Dzięki temu są wysoce odporne na wilgoć, wysokie temperatury, promieniowanie UV i korozję. Podwójne szkło wpływa na dłuższą żywotność paneli i mniejszy stopień degradacji na przestrzeni lat. Dodatkowo panele double glass mogą zmniejszyć lub wyeliminować uszkodzenia spowodowane indukowanym napięciem (PID). Moduł taki praktycznie pozbawiony jest mikropęknięć.
Moduł z warstwą grafenu
Panele z grafenem mają zdecydowanie większą wydajność, zwłaszcza w miejscach o wysokim nasłonecznieniu, gdzie temperatury są wyższe. Z nimi klasyczne moduły PV nie radzą sobie zbyt dobrze.
Szczególną popularnością cieszą się grafenowe panele PV double glass. Dzięki technologii glass-glass panele są całkowicie niepalne, gwarantują większy uzysk energii, a także mają dłuższą żywotność i gwarancję. Co więcej, panele PV double glass ograniczają negatywne efekty trudnych warunków atmosferycznych. Chociaż wydajność instalacji fotowoltaicznej zwiększa się wraz z nasłonecznieniem, to przesadnie wysokie temperatury nie wpływają dobrze na sprawność paneli. Dzięki podwójnemu szkłu ograniczone zostaje nagrzewanie ogniwa i zwiększa się jego trwałość.
Panele grafenowe mają warstwę grafenu zintegrowaną z szybą modułu. W klasycznych panelach materiał występuje zazwyczaj wyłącznie jako powłoka powierzchniowa. Nowe, innowacyjne rozwiązanie gwarantuje przede wszystkim trwałość oraz czystość modułów. Za zabrudzenia paneli fotowoltaicznych odpowiada materia organiczna, sól, piasek i woda wysychajaca na powierzchni szyby.
Grafenowe szkło samoczyszczące - tajemnica tkwi w procesie fotokatalizy. Dzięki wykorzystaniu procesu fotokatalizy pod wpływem promieni UV dochodzi do rozkładu zanieczyszczeń organicznych osadzających się na powierzchni. Rozłożony brud swobodnie spływa z szyby razem z deszczem. Moduły fotowoltaiczne z grafenem cechują się właściwościami hydrofilowymi, dzięki którym możliwe jest szybkie i skuteczne oczyszczenie warstw pyłu w czasie deszczu, bez zbędnych zabrudzeń. Hydrofilne właściwości powłoki powodują, że szyba sama sie oczyszcza i dzięki temu instalacja jest tańsza w utrzymaniu - nie wymaga tak częstszej konserwacji i czyszczenia.
Bardzo ważną rolę przy wyborze modułu PV odgrywa konstrukcja, która powinna być dopasowana do danego typu paneli. Dobranie odpowiedniej konstrukcji może znacząco poprawić wydajność instalacji w niektórych przypadkach nawet o 20% a w połączeniu z odpowiednim urządzeniem przekształtnikowym (falownik, Mikroinwerter) wydajność możemy poprawić nawet o 30%. Dobór konstrukcji ma kluczowe znaczenie przy instalacjach wolnostojących (grunt) lub na płaskiej powierzchni (dach), gdyż tylko w tym przypadku istnieje możliwość wykorzystania niektórych właściwości modułów.

Konstrukcje Standardowe
Są to wszystkiego rodzaju konstrukcje na dachy skośnie pokryte papą, gontem blachą, ceramiką, itp. Dopuszczalne jest montowanie na nich praktycznie każdego rodzaju panela, gdyż na rynku nie ma dedykowanych konstrukcji np. dla paneli bifacialnych na dach ceramiczny. Wykorzystujemy w takich montażach w zależności od pokrycia dachu odpowiedni dedykowany sposób montażu.
Konstrukcje Bifacialne
Jak sama nazwa wskazuje jest to konstrukcja dedykowana do wszelkiego rodzaju paneli bifacialnych, w których liczy się dodatkowo tylna warstwa modułu. Bardzo ważne aby nie stosować standardowych konstrukcji np. zwykłych „ekierek” (trójkątów) do paneli bifacialnych, gdyż w ten sposób ograniczamy możliwości produkcyjne modułu. Konstrukcja bifacialna na dach płaski powinna być zaprojektowana tak aby dolna krawędź modułu znajdowała się min. 40 cm nad powierzchnią dachu a kąt pochylenia panela oscylował w 15 stopniach. Ze względów bezpieczeństwa panele w konstrukcjach bifacialnych montujemy w poziomie (po dłuższym boku).
Przy konstrukcjach bifacialnych gruntowych sprawa wygląda nieco lepiej, gdyż występują konstrukcje do montażu w pionie oraz poziomie. Wyjątek stanowi tu panel Bifacialny o obniżonym lustrze, który można montować tylko pionowo wzdłuż dłuższego boku.
