Ogrzewanie Podczerwieni

//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/pod1.jpg

Podczerwień:

Czym jest ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie na podczerwień jest to ogrzewanie elektryczne wykorzystujące jako źródło ciepła falę elektromagnetyczną oraz efekt bezwładu cieplnego. W przeciwieństwie do ogrzewania konwencjonalnego nasz system nie nagrzewa powietrza ale wszystkie przedmioty w jego otoczeniu a te później w wyniku bezwładu cieplnego oddają temperaturę do otoczenia.

Biorąc pod uwagę koszty montażu oraz późniejszą eksploatację jest to jedno z najtańszych ogrzewań dostępnych na ryku oraz jedyne ogrzewanie, które w sezonie grzewczym również nas leczy.

Fala elektromagnetyczna wytwarzana jest przez węglik krzemu lub grafit, który stanowi podstawowy element grzewczy.

Jest to ogrzewanie absolutnie zdrowe wskazane szczególnie osobom alergicznym i astmatycznym, nie powodujące rotacji kurzu i roztoczy w ogrzewanym pomieszczeniu. Nie musimy dodatkowo nawadniać wysuszonego przez kaloryfery powietrza oraz pozbywamy się efektu „zaduchu”

korzystnie na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną.

Przy zastosowaniu cienkiej warstwy ceramiki na folii grzewczej lub panelu dodatkowo osiągamy efekt jonizowania powietrza jonami ujemnymi. Ujemna jonizacja powietrza wpływa

Należy dodać, iż ogrzewanie podczerwienią jest bezszelestne i całkowicie bezpieczne.

Jest wiele różnych opinii na temat ogrzewania podczerwienią. Niestety zdarzają się opinie negatywne wynikające z nieznajomości tej technologii grzewczej oraz tego jak efektywnie wykorzystać podczerwień w swoim domu. W niniejszym artykule przedstawię Państwu atuty ogrzewania oraz jak wykorzystać dobrodziejstwo podczerwieni.

Ogrzewanie podczerwienią dzieli się na dwa główne typy:

  • Ogrzewanie panelowe
  • Ogrzewanie powierzchniowe
//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/banner1.jpg

Ogrzewanie panelowe

Jest to nic innego jak zamontowanie na ścianie panelu swym wyglądem przypominającego obraz. Panel grzewczy podłącza się bezpośrednio do zasilania lub pośrednio przez sterujący temperaturą w pomieszczeniu termostat. Panele emitują podczerwień kierunkowo oraz osiągają podczas pracy dużo większą temperaturę niż folie grzewcze. Bardzo ważne by przy planowaniu tego rodzaju ogrzewania dobrze dobrać moc paneli oraz wybrać miejsce ich umieszczenia. Należy też zastanowić się nad wyborem rodzaju paneli metalowych lub ceramicznych.

Panele metalowe szybciej się nagrzewają, lecz zaraz po wyłączeniu zasilania równie szybko się wychładzają. Dzięki tej właściwości idealnie nadają się do pomieszczeń typu: wiatrołap, garaż, hol.

Drugi rodzaj paneli – panele ceramiczne posiadają przednią warstwę ceramiki. Są przez to dużo cięższe, masywniejsze oraz dłużej utrzymują bezwład cieplny. Idealnie nadają się do ogrzewania np. salonu, pokoi i wszystkich tych pomieszczeń, w których najczęściej przebywają domownicy.

//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/pod2.jpg

Ważne, by panele umieścić w taki sposób aby zapewnić falom podczerwieni równomierną emisję w pomieszczeniu. Najczęstszym błędem w wyborze miejsca umiejscowienia panela jest brak wiedzy, iż potrafi się on rozgrać do temperatury nawet 90 st. C. Wyobraźmy sobie powieszenie takiego panela w jadalni naprzeciw stołu. W bardzo krótkim czasie okazałoby się, iż domownicy siedzący bezpośrednio pod panelem zostaliby „przegrzani”, natomiast siedzący po drugiej stronie stołu czuliby się „niedogrzani”. Dlatego najlepszym miejscem do powieszenia panelowego elementu grzewczego wydawałaby się ta strona kuchni, w której w bliskości obiektu nie przebywają bezpośrednio osoby. Poza ścianą można również pomyśleć o powieszeniu paneli na suficie. Rozwiązanie takie powoduje bardzo równomierne rozchodzenie się fal podczerwieni w pomieszczeniu.

//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/banner2.jpg
//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum23.jpg

Ogrzewanie powierzchniowe:

Jest to ogrzewanie, którego z założenia nie widać. Umiejscowione jest w ścianach, suficie lub podłodze (lub we wszystkich miejscach na raz). Jest to ogrzewanie na bazie cienkich folii grzewczych emitujących podczerwień całą swoja powierzchnią w zakresie 360 stopni. Dlatego nazywane jest ogrzewaniem powierzchniowym. Istnieje możliwość ukierunkowania emisji podczerwieni poprzez zastosowanie odpowiednich ekranów izolacyjnych jako podkład pod folię. Maksymalna temperatura folii grzewczej wynosi +50 stopni C.
Możemy tutaj wyróżnić dwa typy zasilania ogrzewania powierzchniowego:
• Ogrzewanie zasilane prądem stałym
• Ogrzewanie zasilane prądem zmiennym

Miejsce zastosowania ogrzewania ściennego, podłogowego i stropowego:

  • Stare i Nowe budownictwo
  • Obiekty Sakralne
  • Domy ocieplone, energooszczȩdne i pasywne
  • Gabinety lekarskie
  • Hotele i uzdrowiska
  • SPA i Wellness
  • Modernizacja starego budownictwa
  • Zagospodarowanie strychu
  • Zagospodarowanie piwnicy
  • Głȯwne lub Dodatkowe ogrzewanie
  • Zwalczanie grzyba
  • Dla wszystkich, którzy lubią przytulne i ciepłe pomieszczenia
//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum24.jpg
//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum25.jpg

Najważniejsze cechy ogrzewania podczerwienią:

Szeroka możliwość zastosowań : parkiet, deska, panele, płyty kartonowo gipsowe, wylewki. Nasze maty są niewidoczne.
Jeszcze mniejsza moc poboru prądu, która wynika z zastosowania powłoki ceramicznej w stosunku do mat konkurencji.
Niska temperatura pracy naszych mat. Do efektywnego ogrzewania podłogowego wystarczy różnica dwóch stopni więcej niż wymagana temp otoczenia czyli np. 23oC na podłodze.
Błyskawiczne odczucie promieniowania ciepła poprzez bezpośrednie oddziaływanie fal podczerwieni, które w 15 minutach stają się w pełni wydajnym elementem grzewczym.
Minimalny ruch powietrza przez co optymalne dla chorych na alergię lub astmę.

Nasze rozwiązanie jest prozdrowotne. Energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo naczyniowy, układ oddechowy, gospodarkę wodno-elektrolitową, czynność wydzielniczą nerek i wielu innych gruczołów. Promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn i likwiduje cellulit.

Nasze rozwiązanie w kwestii montażu jest dużo tańsze niż obecnie tradycyjne rozwiązania. Średni koszt całkowitego montażu ogrzewania powierzchniowego na podczerwień do domu 100 m2 to jedynie 18.000 zł. Koszt ogrzania domu w sezonie (dom energooszczędny – 100m2) to jedynie 300-400 zł miesięcznie.

  • Wytwarza cieplne fale podczerwone bez grzejników metalowych, i systemu rurowego.
  • Powoduje szczególnie równomierną emisję ciepła.
  • Absolutnie nietrujące i przyjazne dla środowiska.
  • Suche ściany dzięki optymalnej wilgotności powietrza a przy tym brak pleśni.
  • System nie wymaga przeglądów.
  • Planowanie i montaż w przeciągu kilkunastu godzin.
  • Nie powoduje emisji produktów szkodliwych.
  • Nie wykazuje tworzenia kamieniu, czy zużycia.
  • Gwarantuje wysokie bezpieczeństwo funkcjonowania.
//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum26.jpg
//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum27.jpg

Podczerwień – energia życia.

Podczerwień – nazywana energią życia wykorzystywana jest w lecznictwie. Leczymy się podczerwienią nawet nieświadomie, gdy przykładamy dłoń na bolące miejsce, czy zasłaniając zmęczone oczy. Leczenie dłońmi, które emitują właśnie promienie podczerwone, jest stosowane od wieków przez indyjskich joginów. Pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego był szeroko wykorzystywany przez chińską medycynę naturalną. Jej dobroczynne właściwości znano już 3000 lat temu w Chinach, dokąd sięga tradycja leczenia dłońmi.

Promieniowania podczerwone na początku 19 wieku odkrył William Herschel. W 1800 r. fizyk-astronom William Herschel umieścił termometr rtęciowy w widmie optycznym uzyskanym z pryzmatu. Eksperyment ten pozwolił mu zmierzyć ilość energii cieplnej przenoszonej przez poszczególne kolory światła. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że termometr najbardziej rozgrzewa się, gdy znajdzie się na nieoświetlonym polu poniżej czerwonego koloru. Doszedł do wniosku, iż istnieje niewidzialne dla oka promieniowanie “podczerwone”, które transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali świetlnej.

Naukowo, promieniowanie podczerwone (IR) nazywane jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 780nm do 1mm. Są trzy rodzaje podczerwieni: typ A – podczerwień bliska, typ B – podczerwień średnia oraz typ C – podczerwień daleka. Nie wszyscy wiedzą, że promieniowanie podczerwone emituje każde ciało fizyczne, które ma temperaturę wyższą od zera bezwzględnego.

Podczerwień stosowana jest w przemyśle naukowym i medycznym. Stosowana w urządzeniach noktowizyjnych i astronomicznych pozwala na obserwację obiektów zasłoniętych przez pył międzygwiezdny. Kamery na podczerwień wykrywają ubytki strat ciepła w pomieszczeniach izolowanych. Za pomocą urządzeń medycznych w podczerwieni obserwuje się zmiany przepływu krwi w skórze. Żarówki emitujące promienie podczerwone mają wielorakie zastosowanie min w hodowli zwierząt (ogrzewanie piskląt). Duża dawka podczerwieni zastosowana w saunie, powoduje miejscowe przegrzanie skóry, co prowadzi do zwiększenia jej ukrwienia. Za pomocą photobiomodulacji leczone są owrzodzenia i trudno gojące się rany.

Wszystkie istoty żywe posiadają cząsteczki wody. Ciało ludzkie składa się z 70% wody lub więcej. Dla wszystkich zwierząt, ryb, ptaków, owadów i roślin, woda jest nieodzowną częścią ciała. W owocach i warzywach w przeważającej mierze znajduje się woda. Dobra woda sprawia, że kawa czy herbata jest smaczna.

Wysoka jakość wody decyduje o smaku i zdrowiu. Poddanie wody promieniowaniu w dalekiej podczerwieni, spowoduje aktywację jej cząstek w skutek czego woda stanie się “świeża” . Woda poddana takiemu promieniowaniu zmienia swój smak i strukturę swoich cząstek. Jeżeli owoce narażone zostaną na promienie podczerwone o odpowiedniej długości fali, wówczas szybciej dojrzewają stają się słodsze, zwiększa się w nich zawartość cukru. Fakt ten świadczy o cudownym wpływie tego promieniowania.

//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum28.jpg
//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/banner3.jpg

Co promienie mogą zdziałać dla naszego ciała?

Promienie podczerwone penetrują nasze ciało od wewnątrz nagrzewając je. Ciepło rozprzestrzenia się na zewnątrz przez przewodzenie w kościach oraz płynach ustrojowych. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie, działanie tego ciepła ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.

Promieniowanie podczerwone jest „energią życia”, stanowiąc niewidoczną dla ludzkiego oka część światła widzialnego. Podczerwień korzystnie działa na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, na gospodarkę wodno-elektrolitową, pracę nerek i wielu innych gruczołów, obniża napięcie mięśni. Zmniejsza także pobudliwość nerwową, działa uspokajająco. Ponadto promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn, wspomaga odchudzanie. Terapia fizykoterapeutyczna pomaga na podniesieniu odporności, zmniejszeniu odczuwanego bólu i szybszemu powrotowi do zdrowia.

//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum29.jpg

Lecznicze działanie promieniowania podczerwonego polega na wywoływaniu w tkance biologicznej reakcji termicznych. To dobroczynne promieniowanie łagodzi lub likwiduje bóle mięśniowe, leczy kontuzje, stany zapalne, zaburzenia krążenia. Promieniami podczerwonymi można leczyć choroby skóry, mięśni, rwę kulszową, wysokie ciśnienie krwi, stres, zmęczenie, reumatyzm, ból głowy, artretyzm, bezsenność, przeziębienia.

Gdzie można leczyć się promieniami poczerwieni?

//domoze.eu/wp-content/uploads/2023/09/thum30.jpg

Przebywając na słońcu, gdyż są częścią składową promieni słonecznych. Ale nie zapominajmy, że nagrzewając się na słońcu podlegamy też promieniowaniu ultrafioletowemu, które nie jest korzystne dla organizmu. Dlatego też musi występować równowaga i nie wolno przesadzać z opalaniem, wskazany jest ruch oraz uzupełnianie płynów. Promieniowanie to nazywa się „energią życia” w związku z tym, że to ono przyniosło życie na Ziemię. Aż po dziś dzień, rozwój i rozmnażanie wszelkich istot żywych na Ziemi zależne jest od dalekiej podczerwieni stanowiącej część światła widzialnego.

Dla przykładu, żółwie morskie znoszą swoje jaja na piaszczystych plażach, a następnie zakopują je w piasku. Po pewnym czasie, dzięki działaniu promieniowania i światła ogrzewającego jaja, wykluwają się z nich małe żółwie. Jeśli światło słoneczne nie dochodziłoby do Ziemi, żadne z powyższych procesów nie miałoby miejsca. W związku z tym, promieniowanie podczerwone nazywane jest energią lub „źródłem życia”. Podczerwień dociera do nas nie tylko ze Słońca.

Wiele istot (żywych) takich jak zwierzęta oraz nieożywionych jak gleba czy minerały) emituje, pod pewnymi warunkami, promienie będącymi „źródłem życia”. Drób i wiele innych ptaków wysiaduje swoje jaja, z których następnie wykluwają się pisklęta. W tym procesie wykorzystywane jest nie tylko ciepło ale i promieniowanie podczerwone, wytworzone przez ciała kur. By każdy organizm posiadał takie właściwości, wcześniej musiał zaabsorbować “energię życia” ze słońca.