
Pompy ciepła
Autonomiczne źródło ciepła
Pompa ciepła to nowoczesny system grzewczy, który pozwala na ekologiczne i tanie ogrzewanie budynków oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Oparty o odnawialne źródła energii, cechuje się dużą wydajnością, a przy tym sprawdza się zarówno w nowym, jak i starszym, zmodernizowanym budownictwie. Pompa ciepła z fotowoltaiką to dziś najlepszy i najtańszy sposób pozyskiwania ciepła.
Jak działają pompy ciepła?
Pompa ciepła działa na bazie procesu wytwarzania ciepła między obszarami, w których panują różne temperatury. Wykorzystuje naturalne i darmowe zasoby, by ogrzewać budynek i wodę użytkową, bez emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W 80% bazuje na energii z powietrza lub gruntu, a w zaledwie 20% na energii elektrycznej.
Do najczęściej wybieranych modeli zaliczyć można pompy typu powietrze-woda oddające ciepło pobierane z powietrza do wody, znajdującej się w instalacji grzewczej. Cieszą się one ogromną popularnością wśród klientów, ponieważ nie wymagają wykonywania drogich odwiertów. Na rynku dostępne są także pompy ciepła gruntowe, wykorzystujące ciepło pochodzące z ziemi. Jest to rozwiązanie dużo droższe, ale także bardziej efektywne.
Wybór odpowiedniego rodzaju jest zależny od specyfiki i potrzeb budynku, w którym urządzenie będzie pracowało. Obie ww. pompy mogą zostać podłączone do już istniejącej instalacji grzewczej – ogrzewania podłogowego lub kaloryferów, czy też instalacji mieszanej. Chętnie pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego obiektu!


Powietrzna pompa ciepła
Niewątpliwą zaletę powietrznych pomp ciepła stanowi stosunkowo niski koszt ich montażu. W tym przypadku źródłem energii jest pobierane z zewnątrz powietrze. Im mniejsza różnica pomiędzy jego temperaturą a temperaturą zasilania systemu grzewczego, tym większa efektywność urządzenia i niższy pobór prądu. W zależności od sposobu transportowania energii cieplnej, możemy wyróżnić:
pompy ciepła powietrze-woda – energia przenoszona jest do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą,
pompy ciepła powietrze-powietrze – ciepło przenoszone jest bezpośrednio do wnętrza budynku.
Co ważne, powietrzną pompę ciepła można wykorzystywać w każdych warunkach. Niemniej, z uwagi na ograniczoną efektywność (zwłaszcza w przypadku bardzo niskich temperatur zewnętrznych) budynek należy wyposażyć w dodatkowe źródło ogrzewania. Najlepiej sprawdzają się połączenia z układami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe.
Pompa ciepła gruntowa
Pompa gruntowa cechuje się bardzo wysoką efektywnością pracy, dzięki której tego typu urządzenie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Choć rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, inwestorzy często rezygnują z niego z powodu bardzo wysokich kosztów montażu. W przypadku zastosowania wymiennika pionowego konieczne jest bowiem wykonanie głębokich odwiertów, sięgających nawet 100 metrów. Wymienniki poziome wymagają natomiast wygospodarowania dużej powierzchni pod ich instalację.
W przypadku pomp gruntowych dolne źródło ciepła stanowi – jak łatwo się domyślić – temperatura gruntu. Energia może być transportowana zarówno do obiegu grzewczego, jak i do zbiornika gorącej wody.


Wodna pompa ciepła
Pompę wodną charakteryzuje jeszcze wyższa wydajność energetyczna niż pompę gruntową. Energia cieplna pobierana jest w tym przypadku z płynących wód gruntowych. Choć urządzenie może stanowić jedyne źródło ogrzewania w budynku, dla wielu użytkowników ponownie problemem okażą się koszty inwestycyjne. W ramach zewnętrznego źródła zasilania pompy wykorzystuje się prąd, olej lub gaz.